המדריך המקיף למחלות עור

July 19 2022doritr

מחלות עור הן בעיות רפואיות מהשכיחות ביותר בעולם. המחלות הללו עשויות להוביל למגוון רחב של סיבוכים רפואיים שונים והן כרוכות בהיבטים פיזיולוגיים ונפשיים וכן בהשלכות חברתיות וכלכליות למטופלים, למשפחות שלהם ולחברה כולה. חשוב מאוד לאבחן כל מחלת עור בצורה הטובה ביותר על ידי רופא עור מומחה וזאת בכדי לקבל טיפול רפואי מתאים.

המדריך המקיף למחלות עור

סוגים שונים של מחלות עור

אבעבועות רוח –  מדובר על מחלה זיהומית שנגרמת על ידי נגיף בשם ורצילה זוסטר ממשפחת נגיפי ההרפס. המחלה באה לידי ביטוי בפריחה ושלפוחיות על העור לצד חום גבוה. הפריחה שמאפיינת אבעבועות רוח מופיעה תחילה בקרקפת ובהמשך צפויה להתפשט לכלל אזורי הגוף. הפריחה באה לידי ביטוי בהתחלה כנגעים אדומים ושטוחים שבהמשך הופכים לשלפוחיות עם נוזל מוגלתי שמכיל נגיפים. בהמשך השלפוחיות מתכסות בגלד, מתייבשות ונושרות.

סרפדת – מדובר על מחלת עור שכיחה המתפתחת בקרב 20 אחוזים מהאוכלוסייה ומהווה תגובה אלרגית של העור למגע עם חומר כלשהו או תגובה חיסונית פנימית. המחלה מאופיינת בנגעים אדומים ומגרדים אשר מופיעים באופן פתאומי לפרקי זמן קצובים במקומות שונים בגוף ונעלמים. הם מגיעים לעיתים בליווי עם נפיחות או חום גבוה. לרוב הנגעים נראים אדומים מסביב והמרכז שלהם בהיר, לעיתים הם יהיו דמויי כוויה. אם הסרפדת חריפה היא תעלם כעבור מספר ימים, אך היא עלולה לחזור. במקרים מסוימים היא כרונית. 

אטופיק דרמטיטיס – או בשמה האחר: דלקת עור אטופית, או בכינוי עממי יותר אסתמה של העור או אקזמה של העור. מדובר על מחלת עור דלקתית כרונית שמאופיינת בתגובה חריגה בעור שנגרמת משילוב עם הפרעה במערכת החיסון וכן על רקע גורמים גנטיים או חשיפה לגורמים סביבתיים. המחלה באה לידי ביטוי בדלקת ובנגעים עוריים, יובש ניכר וגרד קשה. לעיתים המחלה מובילה להתפרצות משנית של אסטמה ונזלת אלרגית. המחלה פורצת לראשונה בילדות ומאופיינת בתקופות של התלקחות והפוגה.

אמפטיגו – או בעברית סעפת, מהווה זיהום עור שכיח ששייך לקבוצת מחלות הפיודרמה. מדובר על זיהום חיידקי מדבר מאוד שמהווה את אחד מזיהומי העור השכיחים ביותר בקרב ילדים. לעיתים הוא עלול להתפתח גם אצל מבוגרים. לרוב הזיהום מתאפיין לרוב בפצעים אדומים אשר מתפוצצים והופכים לגלד עם קליפה קרומית קשה בצבע דבש. המחלה לרוב מקומית והיא מופעה כפצע בודד שיכול להופיע ביד, ברגל או בפנים ולעיתים היא מפושטת.

אקזמה – אקזמה בעור נחשבת לעיתים למילה נרדפת למחלת אטופיק דרמטיטיס. אולם, למעשה אקזמה היא תסמין עורי שמאופיין בעור יבש ונגוע, אדום ודלקתי. היא עשויה להתפתח על רקע סיבות שונות ובהן גם אטופיק דרמטיטיס.

אקנה – או בשמה המלא אקנה וולגריס היא מחלת עור הנפוצה יותר בגילאי הילדות וההתבגרות שמופיעה בקרב 70 אחוזים עד 80 אחוזים מהמתבגרים והיא מכונה בלשון העם פצעי בגרות. במקרים חריגים היא מופיעה בגיל המבוגר. המחלה מלווה בפצעונים באזורי גוף שונים בעיקר בפנים ובגב ולעיתים גם בחזה.

Share:

netanyabasketball.co.il

הישארו מעודכנים