עושים בית ספר: האם כל כלב צריך אילוף וכמה זה עולה?

לא מעט אנשים בוחרים לאמץ כלב. אם הם בוחרים בגור קטן, הם צריכים להבין שמעבר למשחק עם אותו גור ומעבר לעובדה שהם מתמוגגים מכך שהוא כל כך חמוד ומתוק, עליהם ללמד אותו דברים חשובים מאוד, כגון לעשות את צרכיו בחוץ ולא בבית, לא לחטוף אוכל מהיד שלכם, לא למשוך אתכם בטיול וגם להפסיק לנשוך כל מה שהוא רק רואה, דבר שיכול להסב נזקים רבים לתכולת ביתכם.

אם מדובר על גור כלבים שאתם מכניסים לבית, לא מדובר על אילוף אלא יותר על חינוך. המטרה היא למעשה ללמד אותו הרגלים וכללים שבהם אתם מצפים ממנו לעמוד כל עוד מתגורר בביתכם. בשבועות הראשונים שבהם הכלב שוהה אצלכם, יש להקנות לו את הכללים שלכם וללמד אותו את כללי ההתנהגות אשר קבעתם. חשוב מאוד לוודא כי הכלב שלכם מפנים וקולט את כל מה שאתם רוצים שיקלוט. יחד עם זאת, חשוב מאוד להבין שלפעמים החינוך העצמי לא מספיק ובמקרה הזה יהיה צורך לבחור מאלף כלבים מקצועי. אילוף כלבים אמנם יכול להיות יקר, אך מדובר על הוצאה מאוד משתלמת וזאת בשל העובדה שהכלב שלכם לומד עקרונות הכרחיים ובסיסיים. כמו כן, אתם תקבלו כלים לגידול נכון יותר של הכלב.

איך תדע שהכלב שלך זקוק לאילוף מקצועי?

אם אתם מאמצים כלב בוגר, חשוב שתדעו שהוא מגיע עם הרגלים מוטמעים ויותר קשה ללמד אותו כללים חדשים. במיוחד אם מדובר על כלב שהורגל לאורח חיים פרוע או מתירני יותר מכפי שאתם רוצים עבורו. במקרה הזה כדאי מאוד לברר על אילוף כלבים. כמו כן, ישנם כלבים שמפתחים התנהגויות חריגות כגון חרדת נטישה ועוד, וזו הסיבה להתנהגות הבלתי רצויה שלכם. במקרה הזה מאלף כלבים יכול לעבוד עם הכלב שלכם על כללי התנהגות נאותים. מקרה נוסף שבו כדאי לפנות לאילוף כלבים הוא כל מקרה שבו הגור שאימצתם לא מצליח להפנים את הכללים ואתם מעוניינים להיות בטוחים שהוא יצליח להבין פקודות ולהפנים אותן. באופן כללי ניתן לומר שאם אין אינטראקציה טובה בין הבעלים של הכלב לבין הכלב או שאחד מהם מתוסכל, חשוב מאוד לפנות לאילוף. אם הכלב נושך, נוהם, מגרגר או חופר בגינה או אם הוא לא מחונך לעשיית צרכים מחוץ לבית או לא מסתדר עם כלבים אחרים, אם הוא הורס ריהוט וחפצים, כדאי לפנות לאילוף מקצועי.

באיזה גיל ניתן להתחיל לאלף כלב?

ניתן לאלף או לחנך את הגור מגיל 4 חודשים ואילך. לכלב מבוגר יש התניות חזקות יותר וכן הרגלים שצריך לשנות, אבל בכל גיל ניתן לעבוד עם זה ולשנות את ההתנהגות שלו. ככל שהכלב בוגר יותר כך יהיה קשה יותר לאלף אותו. 

חשוב מאוד לבחור מאלף כלבים מקצועי, אשר יאמין בכלב שלכם ובד בבד יכיר את הפסיכולוגיה הפנימית שלו, ובהתאם לכך יבצע תהליך אילוף איכותי שיסב את התוצאות המתאימות. המחיר של אילוף כלבים ישתנה בהתאם לפרמטרים שונים, כגון כמה שיעורי אילוף הכלב צריך, האם בוחרים לשלם על תקופת אילוף או פר אילוף, המקום הנבחר עבור האילוף והמאלף הנבחר, המיקום שבו מתבצע האילוף, התנאים ועוד.